تبلیغات

روستای عرق ملخ داخل شهرستان سمیرم در ۱۶۰کیلومتری نواحی پهلوها غربی اصفهان روش دارد. روستای عصاره ملخ در دامان پایین کوه دنا سرشار از چشمه‌سارهای گوارنده و سرد و آبشارهای خروشانی است که عصیر حل خود را از ذوب ازمد افتادن برف کوه دنا تامین می‌کند.


 به عرض اهالی قریه سال‌ها قبل، وقتی مزارع غله روستاهای حوالی مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از محلول ذوب خوی بزاق این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا تلف کردند.


 برخی از اهالی این منطقه ایمان دارند که این خدک به مثل یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند مسند اندازه سلیمان روی رودخانه عصیر حل ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای شط قرار ناراحت است مانند پلی دلچسب و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند.از لگام فم غارطبیعی که در مسند اندازه سلیمان کارآیی دارد، چشمه‌ای با ماء مایع شیره زلال و خوشگوار می‌جوشد و از اطراف این تخت به جوی پایین دست وقت حسن می‌پیوندد.

 
این پدیده منحصر بفرد، صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه درب این محل ایجاد شده و جلوی عبور عصیر حل را مسدود کرده است. پایان جریان آب دهان منی توانسته در همان بستر قبلی خود راهی تونل همتا به طور تقریبی هشتاد متر نیرنگ ساز کرده و به جریان خود دوام دهد لیک آنچه که زیبایی خاصی به این پدیده بخشیده است فنا چشمه یا سرابی با آبدهی نامعدود و معدود است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر نوبت دهانه تونل را پوشانده است. داخل حقیقت ماء مایع شیره ملخ شهرت اسم همین آبشار یا سراب خروشان است.

پشت آبشار لغزشگاه خطرناک و زیبایی کارآیی دارد که عصاره ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمانه دوره بازدید از آبشار محلول ذوب خوی بزاق ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.
شاید برایتان جالب باشد یا بدانید که موقعیت جغرافیایی روستای عصیر حل ملخ مانع از دم می شود که خورشید بیش از سه ساعت درون این ده توقف کند. بنابراین، شما در عرق ملخ بشقاب درخلال سه ساعت همچنین طلوع خورشید را خواهید دید و بازهم غروب لحظه را. به همین دلیل است که این ده به روزستای نیمروز نیز معروف است. 

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴ بعد از ظهر، ۳ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: گردشگری ایران
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha