تبلیغات

ائل گولی (ائل گلی) یا والی و رعیت ‌گلی یکی از مهم ‌ترین تفرجگاه ‌های ماه تبریز است که در جنوب شرق آن و دروازه اندر ۷ کیلومتری مرکز دیار واقع شده ‌است. شهریار گولی به معنی “استخر شاه” ترجمه شده است. گول در لهجه اصطلاح ترکی به معنی تالاب می ‎باشد. تاسیس بنای اولیه این آبگیر را به نوبت پادشاهان آق قویونلو و توسعه آن را به زمانه دوره صفویه رابطه اتصال می‎ دهند.


 

دریاچه ائل گلی تبریز :


دریاچه ائل گلی با ۵٫۵ هکتار وسعت، گنجایش ۷۲۰۰۰۰ متر مکعب عصیر حل را دارد. این دریاچه پیشتر به تقصیر بزرگی و عظمت، امیر ‌گلی (دریاچهٔ بزرگ) شهرت اسم داشته که پس از انقلاب اسلامی ایران به ائل گلی یعنی دریاچه مردم تغییرنام داده ‌است. یکی از فرع ‌های شط لیقوان که از نزدیکی روستای چاوان می‌گذرد، به‌صورت جویباری کوچک از سمت جنوب‌ شرقی دریاچه ائل‌گلی وارد متعلق شده و عصاره آن را تأمین می‌نماید.
تپه نسبتاً بلندی مدخل سرپوش بخش جنوبی دریاچه ائل‌گلی قرار گرفته که جنگل‌کاری شده و آبشارهای مصنوعی متعددی از این تپه به سمت وارد و خارج دریاچه سرازیر می‌شود. همچنین از بر جنوبی دریاچه تا مرکز وقت حسن و محل کاخ ائل‌گلی، خیابانی کشیده شده که ساختمان بدنه کلاه‌ فرنگی را به ‌صورت یک شبه‌جزیره درآورده ‌است.


 


 


ائل گولی،ائل گولی مدخل سرپوش تبریز


 
کاخ ائل گلی تبریز :
عمارت کلاه ‌فرهنگی هشت‌ ضلعی موجود سر پشه دره مرکز دریاچه ایل ‌گلی که به کاخ ایل‌ گلی عنوان دارد، امروزه به ‌صورت یک تالار پذیرایی مورد سود قرار می‌گیرد. این بنا پیش‌تر یک ساختمان یک‌ طبقه خشتی و فرسوده بود. شهرداری تبریز باب سال ۱۳۴۶ خورشیدی ساختمان پیشین را تخریب و عمران آبادسازی دوطبقه جدید و مقاومی داخل محل لحظه احداث کرد.
کاخ ائل گلی، خدیو ‌گلی تبریز تو دوران حکومت سلطان یعقوب آق‌قویونلو خلق شده و درب دوران سلطنت صفویان بسط یافته‌ است. گرد میرزا (هشتمین صبیه عباس میرزا) نیز این پیکر را تکمیل‌تر نموده و طرفه العین را به‌صورت یک تفریحگاه سلطنتی برای درباریان قاجار درآورده ‌است. 

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در جمعه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۳:۵۷ بعد از ظهر، ۳ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: جاهای سیاحتی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha