تبلیغات

استان کرمانشاه یکی از استان های غربی کشور است که از پرجاذبه ترین مناطق کشور به شماره می آید. یا اهل تفریح و سفر باشید به تمام بهانه ای و از همه مسیری که مطلع این استان شوید با دیدنی ها و جلب های کم نظیری سطح به عرشه می شود. این استان از تماشا وسعت هفدهمین استان کشور محسوب می شود. از یسار با استان کردستان، از نیمروز جهات با استان لرستان و ایلام، از نیمروز و باختر با استان همدان و از مغرب باخترزمین ناپدیدشدن و خاور با کشور عراق همجوار است و حدود 330 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.
 


معبد آناهیتا درون استان کرمانشاه حدود 4 هزار خاصیت تاریخی شناسایی شده که تنها حدود 700 اثر متعلق به ثبت نوشته ها پیامدها ملی رسیده است و بیستون به ثبت ایز جهانی رسیده است. یکی از ممر های دسترسی به استان کرمانشاه بزرگراه همدان به کرمانشاه است و بیشتر گردشگران از این مسیر وارد استان می شوند. باب گذر از این مسیر می توان در شهر کنگاور توقف و از محوطه معبد آناهیتا بازدید کرد. بنای این معبد درب مرکز مدینه کنگاور است. برخی این بنا را معبد آناهیتا صنم یا ایزد بانوی آب دانسته اند برخی هم آن را کاخی نیمه تمام از اوقات ساسانی می دانند به کل حال یکی از جلب های زیبایی استان کرمانشاه است.

 
کاروانسرای ملک عباسی بیستون کاروانسرای شهریار عباسی بیستون درون پای کوه بیستون و فرهادتراش خودنمایی می کند. این کاروانسرا به سبک چهار ایوانی ساخته شده و بیش از 3 هزار متر مساحت دارد. سر پشه دره چهار بغل این بنا برج هایی رسم دارد که بر زیبایی دم افزوده است. بدو ساختن این کاروانسرا دروازه اندر زمان سلطان عباس بوده و تا هنگام دنیا شاه سلیمان طول کشیده است. سر پشه دره سال های اخیر بنا مرمت شد و این روزها به بخش خصوصی تسلیم شده تا تبدیل به مسافرخانه شود. افزون بر آثار یادشده کتیبه شیخ علی خان زنگنه، کاروانسرای ایلخانی و نشانه ها کارها تالیفات دیگری باب محوطه بیستون لیاقت و عدم دارد که از دیدن آنها نمی توان چشم پوشی کرد.  


 سوغات کرمانشاه
بازار سنتی کرمانشاه مجموع ساله میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است. بازار کرمانشاه از مهتر رهبر ممتاز ترین بازارهای ایران است و گفته می شود بیش از 200 سال سابقه دارد. این مجموعه تاریخی دارای 19 شایسته بازار است و آثاری مثل تکیه یاوری الملک، تکیه بیگلربیگی، مسجد عمادالدوله، موزه های پوشاک استان کرمانشاه و موزه خط و کتاب دروازه اندر نزدیک بازار قرار گرفته است.


   
دنده کباب کرمانشاهی دنده کباب یکی از کباب های ایرانی است که به اعتبار کرمانشاه مشخص و ناپیدا شده است. مرق گوجه، آبلیمو، نمک، فلفل، روغن، زعفران و یک تکه گوشت دنده گوسفند تقریبا به سنگینی 700 سرد تهیه می شود. لحم را می برند، همزمان سه تا چهار سیخ با سیخ های کباب کوبیده به کنا عمودی وارد و خارج گوشت می کنند سپس با ورا بیرون یک کارد تیز با ضربات دودمان پشتیبان سر نیز محکم به گوشت ضربت آسیب قرعه وارد می کنند. بعد از طرفه العین گوشت را به مدت چند ساعت به همین حالت مدخل سرپوش یخچال می گذارند.

  


در کرمانشاه کباب های دیگری هم تهیه می شود از کل کباب سه سیخ سنقر. این کباب درب شهر سنقر کلیایی از ولایت و دهستان های کرمانشاه متداول بود ولی رفته رفته آوازه لمحه تا کرمانشاه رفت و داخل گذشته برای خوردن این کباب از شهرهای نامشابه و آشنا به سنقر می رفتند. این روزها سر پشه دره برخی مهمانخانه های کرمانشاه هم نمودن اظهار می شود. برای تهیه کباب سه سیخ که مدخل سرپوش سنقر به برگ معروف است از چربی و پیاز کمتری کاربرد بهره جویی می شود و به جای یک سیخ کباب از سیه سیخ کاربرد بهره جویی می شود و بسیار خوشمزه است.
تکیه بیگلربیگی
این بنای زیبا تو محله قدیمی فیش سالم بسامان کرمانشاه راست شده است. این تکیه سر پشه دره دوره قاجار توسط عبدالله خان بیگلربیگی ساخته شده و یکی از گیرایی کشش های ثانیه آینه کار ایوان اصلی بناست.  مدخل سرپوش این بنا علاوه بر جذابیت معماری خاص دوران قاجاریه می توان از موزه هایی که در داخل حین ایجاد شده بهره برد. موزه خط و کتابت که از کم نظیرترین نشانه ها کارها تالیفات در نزاکت مال استفاده شده است و موزه پارینه سنگی و انسان شناسی کرمانشاه که آثار پیش از تاریخ حین را درون کمتر جایی از موزه های دنیا می توان دید داخل این مجموعه رسم دارد. 

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۹:۲۲ بعد از ظهر، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: گردشگری ایران
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha