تبلیغات

کوله‌بارتان را باید ببندید و به خان کندی بروید تا دیده‌ها، عوض شنیده‌ها را بگیرد و باور کنید آنچه را که در توصیف این دیار نکورو گفته‌اند!

گر گفتیم شیرین‌ترین شهد است، یا گفتیم چشمه‌ای دارد خنک و خودجوش که چه تابستان باشد، چه زمستان، بس که سرد است، کسی توانا نیست دستش را حتی به مقدار یک دقیقه در نفس نگه دارد. ار گفتیم چشمه‌اش درمانگر است و فراوانی از بیماری‌ها را مداوا می‌کند، یا ولو از درخت‌های پرمیوه‌اش تعریف کردیم و گفتیم قدمتش به هنگام دنیا ناصرالدین شهریار می‌رسد و کوچ‌نشین‌ها بنای اولیه‌اش را گذاشته‌اند... شما باور نکنید!


روستای خان کندی در اردبیل, گردشگری


 
نه، این‌طور نمی‌شود، تا وقتی به «خان کندی» نرفته‌اید، تا وقتی دریاچه قالغانلو را ندیده‌اید، تا وقتی حاشیه چشمه دهات چای نخورده‌اید، تا وقتی دروازه اندر مراتع سبزش پست ندویده‌اید، تا وقتی خنکی و رطوبت مه را دروازه اندر سحرگاهش روی پوست‌تان حس نکرده‌اید، تا وقتی از باغ‌هایش با دست‌های خود میوه‌ای نچیده‌اید، تا وقتی پای حرف‌های مردم قصبه ننشسته‌اید و آنها برایتان از گذشته‌های سیکل قصه نگفته‌اند و تا وقتی طعم مجال را درب روستا نچشیده‌اید، بی‌فایده است سخن لیچار بافتن از «خان کندی» و توصیف زیبایی‌های آن، مگر این که کوله بارتان را ببندید و عازم مدینه گرمی یا مغان سر پشه دره اردبیل شوید و از آنجا به خان کندی بروید تا دیده‌ها، جای شنیده‌ها را بگیرد و باور کنید آنچه را که در توصیف این دیار صبیح می‌گوییم! پوشش گیاهی: مراتع و ارتفاعات سرسبز روستا مستور از انحا گَوَن یونجه و شبدرکوهی است. گون، گیاهی است بوته‌ای، کوتاه و بالشتکی به خراج ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر که درون ارتفاعات و کوه‌های خان‌کندی به کثرت یافت می‌شود و تراوه‌های حین کتیرا اعتبار دارد. گون‌های روستای خان‌کندی از طرز خاردار با خارهای رسا پنهان و پراکنده و گونه سایر از صنف گَوَن سبز با خارهای کوتاهِ به هم مجمل متراکم محکم است که مردمان منطقه، این قسم گَوَن را اصطلاحاً گَوَنِ جوجه تیغی می‌نامند که هرکدام سر پشه دره منطقه خاص خود می‌روید و دارای رادیکال بلند و طویلی است که مدخل سرپوش دل خاک پایین می‌رود.به انگیزه وجود مراتع سرسبز مستور از اشکال گل‌های رنگارنگ، ارتفاعات خان‌کندی محل مناسبی برای تعلیم آموزش بارآوردن زنبور و تولید انگبین است و به همین، کرانه بابت بهترین و مرغوب‌ترین قبیل عسل، در روستای خان‌کندی تولید و عرضه می‌شود.چشمه تشفی «خان بولاغی»، چشمه‌ای خودجوش با دبی 3 لیتر بر ثانیه است که در قبله خان کندی و درب بالادست آن جاری است. دمای آب دهان منی این چشمه در تابستان و شتا همواره نزدیک به صفر است و برای مداوا امراض پوستی و استخوانی، بسیار مفید است.

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در پنجشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۰ بعد از ظهر، ۷ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: سفر
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha