تبلیغات

 


کلیسای وانک که به لهجه اصطلاح ارمنی آمنا پرکیچ به معنی منجی یا نجات دهنده خوانده می‏شود به لقب کلمه و ننگ کلیسای "سن سور” نیز تخلص دارد که مدخل سرپوش زمان پادشاه عباس ساخته شده ‌است. کلیسای وانک که از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان بود تو محله جلفای اصفهان درست شده است و از نگرش زعم طلاکاری سقف و سطح تو گنبد و نقاشی های تاریخی از زیباترین کلیساهای جلفای اصفهان است. 
معماری کلیسای وانک شیوه‏ای ایرانی دارد و مانند مساجد ایرانی دارای گنبدی عظیم است. یقیناً درون کلیسا به سبک کلیساهای وانک و نقاشیها و آب دهان منی طلاکاریهای لمحه شیوه ایرانی است. تابلوهایی که بر کنه مندرجات کتاب مقدس از زندگی حضرت مسیح در این کلیسا موجود است سبکی اروپایی و عمدتاً ایتالیایی دارند. کتیبه های اندر کلیسا به خط ارمنی طلایی بر زمینه لاجوردی است. بر سر در شمالی کلیسا میدان پرده ‏ای از مراسم تدفین حضرت مسیح (ع) نقاشی شده است.  
در سال ۱۹۰۵ میلادی برابر با ۱۳۲۲ هجری قمری تو شمال کلیسای وانک ساختمان بنا نهاده شد که دارای چند سالن است و به محل موزه کلیسا مختص داده شد. تابلوهای نقاشی که از سوی کشورهای اروپایی به کلیسا تقدیم شده تو این موزه نگداری می‏شود. از یکباره اشیا موزه‏ای دیگر که درب موزه کلیسا موجود است تعدادی کتاب خطی ارمنی و نیز نخستین کتاب چاپ شده تو زمان صفویه را می‏توان به حد آورد.   


 نماز غرفه اصلی کلیسای وانک که به شکل متوازی الاضلاع است شامل خیز قسمت چهارگوش است که قسمت اوایل شبستان بنا و جزء دوم که زیر گنبد مسکن حجره است محل اجرای مراسم و سرودهای مذهبی است. ازاره های دیوارهای نماز مسکن حجره را کاشی های خشتی چند گون فرا ناراحت است. تو قسمتهای بالای ازاره تصاویر بسیار زیبائی نقاشی شده اند که از کتب مقدس الهام گرفته شده و تمامی سطح فضای گنبد را تزئین کرده است.


دور تا عهد گنبد قصه حدیث خلقت حیوان و حوا است که بوسیله نقاشان ارمنی ترسیم شده اند. بر محراب بسیار زیبای کلیسا نیز تصاویری از یکباره تصویر حضرت مسیح (ع) نقاشی شده است. نمای خارجی گنبد کلیس بدون تزئینات کاشیکاری است و با آجر گاوریش پوشانده شده است.


 در منفصل حیاط کلیسای وانک برج درا زیبا و بزرگی ساخته شده که بر چهار ستون سنگی خلل ناپذیر است. دروازه اندر گوشه دیگری از این حیاط و روبروی برج درا ستون بلندی از سنگ یادبود ۱/۵ میلیون فرد تعداد ارمنی ساخته شده که در سال ۱۹۱۵ میلادی قتل همگان شده اند.
در محوطه حیاط کلیسای وانک چند آدم از ارامنه مشهور از یکسره عبارت زمره چند اسقف اعظم و نمایندگان سیاسی کشورهای اروپایی که داخل اصفهان مدخل سرپوش گذشته اند به خاک سپرده شده اند.  


 


 

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱:۲۹ قبل از ظهر، ۶ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: گردشگری ایران
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha