تبلیغات

گردشگری سر پشه دره ایران-گردشگری، سیاحت یا توریسم به طور کلی به نشانی مسافرت تفریحی تو نظر گرفته می‌شود. هر چند که در سال‌های اخیر گردشگری دربردارنده هرگونه مسافرتی می‌شود که فرد به واسطه نزاکت مال از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. به کسی که گردشگری می‌کند گردشگر، سیاح یا توریست فرموده می‌شود.واژه گردشگر از زمانی پدید آمد که افراد طبقه متوسط عمل به مسافرت کردن نمودند. از زمانی که مردم توانایی مالی بیشتری پیدا کردند و عمرشان طولانی‌تر شد، این حکم ممکن شد.


 


اغلب گردشگرها بیش از تمام چیز به محلول ذوب خوی بزاق و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقمند هستند. ثروتمندان همیشه به مناطق دوردست سفر کرده‌اند، حتماً نه به کنا اتفاقی، بلکه تو نهایت به یک نیت خاص. به طور مثال برای دیدن ساختمان‌های معروف و آثار هنری، آموختن زبان‌های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت. گردشگری سازمان‌یافته امروزه یک صناعت بسیار مهم داخل تمام آفاق است.


 


گردشگری داخل ایران


 


گردشگری سر پشه دره ایران به مجموعه امکانات گردشگری از یکسر بناهای تاریخی، مکان‌های تفریحی، طبیعت، حمل و نقل، هتل‌داری و ... فرموده می‌شود.


 
گردشگری تو ایران به شهرت یک ساختن از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای برکشی و توسعه برخوردار است.بر اساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی،گردشگری درب ایران منزلت دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه‌ پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است و یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه و دنیا از لحاظ امنیت برای گردشگران خارجی است.در سال 2008، تو حدود 2 میلیون گردشگر خارجی از ایران بازدید کرده‌اند و این دروازه اندر حالی است که مدخل سرپوش این سال ۸۴۲ میلیون جهانگرد در دنیا سفر کرده‌اند.


 


 


به نظر کارشناسان،صنعت گردشگری درون ایران از توسعه‌ای که شایستهٔ دم است برخوردار نبوده‌است. از دلایل کم رونق بودن صنعت گردشگری مدخل سرپوش ایران  می‌توان به تامین نبودن بسترهای اقتصادی مناسب برای جاذبه سرمایه‌گذاری درون ساخت مهمانخانه و سایر صنایع جانبی این حوزه ایما کرد.یکی دیگر از دلایل کم رونق بی پروایی کردن گردشگری در ایران بی‌خبر بودن سرمایه‌گذاران از زمینه‌های موجود داخل ایران و تبلیغات ضعیف و نیز انتشار وقایع احادیث نادرست و منفی از ایران، محدودیت‌های اجتماعی و مذهبی برای گردشگران خارجی و همچنین تنش‌های سیاسی با بعضی کشورهای غربی نیز از دیگر موانع سر پشه دره راه برکشی صنعت گردشگری سر پشه دره ایران است.


 


 


بقعه راهبر زاده رودبند (سید علی سیاهپوش) با قبه زیبای مضرس (پلکانی) به دستور امیر تیمور گورکانی که از اراتمندان سید علی بوده ساخته شده و درب زمان ملک عباس صفوی نحو امر تجدید بنا و مرمت برخی حصه تقسیم داده شده است . درب کتاب مجمع الابرار در مورد بغاز صاحب بقعه آورده شده است : سید علی سیاهپوش با ۲۲ وسوسه گر به شیخ موسی کاظم (ع) می دسته و از آباء سادات صفوی است. سید علی در مطلع اردبیل بوده که برای زیارت به کاظمین می جگرپاره و باب بارگاه قدوه تقی (ع) ، شبی در خواب به خدمت پیشوا جواد (ع) مشرف شده می شود و حضرت از وی می خواهد که برای ارشاد مردم به دیار دزفول مراجعت کند. اسرایی که امیر تیمور درون بازگشت از کشکول و عبور از دزفول می آورد به شفاعت سید علی از مرگ نجات پیدا می کنند و به احترام مالک که همیشه عزادار راهنما حسین (ع) بوده ، ناری سیاه پوشیده و خادم حضرت شده بعدها توجه موقع سیاهپوشان را سر پشه دره شهر دزفول تشکیل دادند. بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مردم دزفول برای اتحاد بیشتر، بقعه رودبند را برای تجمع عزاداران دروازه اندر نظر گرفتند و کل ساله با شکوه خاصی ارادتمندان راهبر حسین (ع) از این محل گذشتن مرور می کنند. بنای زیبای بقعه و نمای مشرف به نهر دز ، محل زیبایی را برای گردشگران بوجود آورده است. همچنین مدخل سرپوش خصوص گزیدن و انتصاب نام رودبند برای سید علی مزه چاشنی است که داخل زمانی که ایشان برای راهنمایی مردم دزفول به این ملک آمده اند برای اینکه ایشان از خود کرامتی رمز دهد تا مردم وثوق بیشتری پیدا کنند تو محلی که بقعه ایشان فراغ دارد مدخل سرپوش درگاه ایزد منان هجو می نماید و جگرپاره خروشان دز خلوت می شود و از وقت حسن زمان ایشان به رودبند مشهور گشته است.

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در شنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱:۵۵ قبل از ظهر، ۵ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: جاهای سیاحتی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha