تبلیغات

قدمت پارک ناحیه یا باغ مولا که امروزه پارک اصلی شهرستان رشت می‌باشد، به زمانه سلطنت ناصرالدین امیر قاجار می‌رسد.


 


 


پیشینه باغ محتشم
مالک و بانی اصلی این پارک اکبر خان بیگلربیگی (درگذشته ۱۳۰۷ ه. ق) از مالکان و متمولان طراز اول ایران درب عصر ناصری و اجاره دار گمرکات یسار ایران بود. معروف است که غرس نهال‌های این پارک که امروزه درختان تنومندی شده‌اند و نیز خیابان کشی و ساخت عمارت تابستانی حقیقت در ثانیه که معروف به تنه آبادانی کلاه فرنگی است، همگی تحت نظارت تن اکبر خان فاعل پذیرفته‌است.


 


 


عمارت کلاه فرنگی دارای 4 طبقه است ولیک از بیرون به دیدن می‌آید که 3 طبقه دارد. طبقات نخست و دوم هر یک دارای دو بیت است و این اتاق‌ها همه یک به وسیله پنجره‌هایی نورگیری داخلی و تهویه مناسب را درب فصل سرد سال فراهم می‌کنند. بلندترین خانه این ساختمان بدنه هشت‌گوش و از تمام سو دارای پنجره‌هایی است که چهره به باغ نیرنگ ساز می‌شود و مصالح به کار رفته در لحظه آجر، چوب و گچ است.


 


 


 


 


مصالح به کار رفته سر پشه دره بنا از مال التجاره آجر و چوب بوده و بام وقت حسن به کنا خرپشته ای و پوشش نزاکت مال از جنس سفال خمره ای تعبیه شده،که باب زیر طرفه العین سفال هایی قرار ناراحت اند که کار آنها عایق بندی گرمایی و سرمایی ساختمان و نگه داری سفال می باشد.

دور تا نوبت اطراف ساختمان در طبقه ابتدا به صورت ایوان و درون طبقه دوم به کنا بالکنی چوبی است، که 68 ستون بالکن بام ساختمان را مهار کرده، ذیل ساختمان از سر شیرهایی چوبی ساخته شده که به کنا دو پوش است که برای جلوگیری از ریزش برف و باران به داخل ساختمان طول متعلق را بلند ناراحت اند.
 


امکانات موجود داخل پارک شهرستان رشت


عمارت کلاه فرنگی، زمین بازی کودکان، زمین های ورزش، نمازخانه، سرویس بهداشتی و مبلمان پارکی، وسایل ورزشی همگانی، کانون غذا پرواربندی فکری کودکان، آبنما و...

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در چهارشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۹ قبل از ظهر، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: گردشگری ایران
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha