تبلیغات

اگر شما همچنین این روزها  به دیار خراسان سفر کرده اید،میتوانید پیشنهاد ما را بخوانید و چنانچه دوست  داشتید به متعلق عمل  کنید!

این بار برای برگشت به دیار خود،کمی راهتان را سیر کنید و به روستای زیبایی تو حوالی بجنورد بروید.مطمئن باشید زیبایی های وقت حسن روستا چنان مسحورتان میکند که به سختی از آنجا زهره خواهید کند.


 


ماسوله خراسان،روستای اسفیداناگر از مشهد به سمت مسیر چناران و قوچان بروید،در 45 کیلومتری نواحی پهلوها شرقی بجنورد به روستای زیبایی خواهید رسید که درون نگاه ازل شما به یاد روستای ماسوله می اندازد؛روستای پلکانی به کنیه اسفیدان.

در نهاد چهره غرب روستا، دروا ای عمیق و طولانی به لقب کلمه و ننگ «هینورد» یا هین نبرد وجود دارد که باید حدود نیم ساعت از قریه تا آنجا پیاده روی کنید. درب این دروا چشمه ای مبهم و پر ماء مایع شیره به همین نام وجود دارد که آب دهان منی آن بعضی باغ های پیرامون روستا را آبیاری می کند.   


 


 
درخت صندل سمبل روستای اسفیدان است، درختانی ضخیم و کهنه و جدید که متوجه شدن حاضر تنها دو درخت صندل باقی مانده که ضخامت تنه هر کدامیک از آنها بیش از ۲.۶۰ متر است.

غار دیگری بنام "ییجت" یا "معصوم" نیز نابودی دارد که ممتلی از نوشته ها پیامدها آهکی خوشگل و طبیعی است. درون ابتدای مسیر ،صخره عجیبی واقع شده  که به سر انس شبیه است.   


 


 


در غرب قصبه دیوار سنگ ای تقریباً صافی روش دارد که به «تاش قلعه» معروف است.روی این قلعه، دیوارهای سنگی و درب میان دم تکه سفال های عامی نخودی و قرمز مکر طرح را می توان دید.علاوه بر این روی بعضی کوه های نواحی هم نوشته ها پیامدها برج های سنگی قدیمی است که با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده اند.معروف ترین آنها برج «قاری مالاق» و «قارق» یا کلاغ  است که تو شمال غرب آبادی قرار دارد و پایه های ثانیه هنوز باقی است.     در دوروبر روستای پلکانی اسفیدان باغ ها و مزارع زیادی بود دارد که مهمترین محصول این روستا باب آنجا تعلیم آموزش بارآوردن پیدا میکند؛ گردوی اسفیدان که درون کل استان معروف است.

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در پنجشنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸ بعد از ظهر، ۶ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: سفر
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha