تبلیغات

لیلاکوه یا به کلام بیان اهالی محلی لیله کوه، صف ای است سر پشه دره نزدیکی شهرستان لنگرود داخل استان گیلان دروازه اندر شمال ایران و یک منطقه توریستی و گردشگری زیباست که کل ساله مسافران زیادی را به خود جذب می‌کند.برخی هم معتقدند ، لیلا کوه برگرفته از نام« لیاشاه» می‌باشد. لیاشاه ، مترادف با واژه‌های اسمی دخترانه‌ی « لکو شاه» ، یا شاه دختران و یا «شاه دختر» ، است . برخی بازهم « لیاشاه» را صبیه باکره یکی از پادشاهان باستانی خاورزمین گیلان می‌شناسند، که دلاوری هایش دروازه اندر نبرد با اعراب هنوز هم سر پشه دره کتاب‌های تاریخ به یادگار مانده است .


 


لنگرود,جاهای دیدنی لنگرود


 قله بخشش کوه به رفعت تقریبی 700 متر از سطح دریا مرتفع‌ترین قله ردیف لنگرود و لاهیجان می‌باشد که از شمال خاور به کوره لنگرود و از نهاد چهره غرب به مدینه لاهیجان مشرف می‌باشد.  


 


  بر روی این ستیغ دکل‌های مخابراتی رادیو تلوزیون و مخابرات هال دارد که به همین واسطه اهالی ناحیه رده بازار و بومی‌ها این ستیغ را دکل می‌نامند. برای اوج گیری به قله مسیرهای متعددی از لنگرود درون دسترس می‌باشد که معروفترین و عمومی‌ترین وقت حسن جاده لیلاکوه و از میدان لیلا کوه می‌باشد.چهار مسیر به قله منتهی می‌شوند.


 


 
اگر بر روی خط الراس که حرکت می‌کنید مناظر زیبایی از دره، دشت و کوه‌های نواحی و همچنین نمایی چشم نواز از دیار لنگرود را خواهید دید که همه بیننده ای را سر مشرب حال وهوا می‌آورد. همین طور گر هوا صیقلی و آفتابی باشد دریای خزر نیز بصورت یک گستره آبی بزرگ سر پشه دره دور قدرت مشاهده می‌شود.


 


لنگرود,جاهای دیدنی لنگرود


از زیبایی و عیش کوهنوردی درب این مسیر همه چه بگویم کم گفته شد. خصوصا درب فصل بهار و تابستان که سر سبزی و طراوت باغات چای و جنگل‌های مسیر به حد اعلای خود می‌رسند..تذکر به آنانی که به این کوهها آشنایی ندارید، تنها مسیری که سر صائب بوده و می‌توانید با کمی راهنمایی رمیده شدن از یک آدم بلد (قبل از حرکت) از آنجا به قله برسید همان مسیر عمومی میدان لیلا کوه می‌باشد. چرا که باقی مسیرها دروازه اندر بین منهاج به کورس دور راهی‌های متعدد می‌رسند که پیدا کردن راه نیکو خجسته دشوار می‌باشد. کما این که خطر گم دمده شدن در درخت زار و یا جاده ای که اول و انتهایش را نمی‌شناسید هم فنا دارد. درصورتی که قصد صعود از مسیرهای جدید و فرعی را دارید حتما فلق و شام حرکت کنید که در کنا گم ازمد افتادن و یا معطلی بین راه به شامگاه نخورید.

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در جمعه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲ بعد از ظهر، ۹ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: سفر
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha