تبلیغات

فلافل یکی از غذاهای معروف آبادان است که غذایی متنوع و سرپایی است


 
متن بریانی با دال عدسی: ربطی به بریانی معروف اصفهان ندارند. تکه های لحم و مرغ که سر پشه دره برنجی مملو تمام از ادویه و فلفل ادغام شده اند. چیکن بریانی با حاکی عدسی باز عالی است.


کوبه عراقی: ترکیب لهیده پاشیده شده سیب زمینی، تخم مرغ و برنج حاذق شده با زردچوبه و نمک که درون وسط آن، گوشت چرخ شده، گردکان و پیاز خرد شده را جاسازی می کنند. کوبه یک کُپه برنج و لحم چرب است که خوردنش سرود را چرب و چیلی می کند. 


کلیسا و مسجد
اینجا تنها نقطه مدخل سرپوش ایران است که کلیسا و مسجد همسایه اند. کلیسای ارامنه در اندرون حیاط مدرسه رعایت و دیوار به دیوار مسجد قطب پیش نماز و ماموم موسی کاظم (ع) یا هم مسجد بهبهانی ها فراغت دارد. در باطن حیاط مدرسه و کنار کلیسا هم، یادمان کشتار صد سال پیش ارامنه توسط عثمانی ها دیده می شود. 


 
بازار ماهی فروشان
بوی زهم ماهی بیداد می کند و هیجان موج می زند. سوله ای با سه راهروی لیز. نوبت طرف راهروها، دکه های ماهی فروشان است. مساحت حجره های ماهی فروشی به سختی به چهار مترمربع می دسته و سکویی خیس و لغزان مملو از ماهی جلویشان است. روی تخته های وایت برد عنوان ماهی ها داخل ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ، قیمتشان و تاریخ وقت و شب حک شده است. انسان یاد صرافی ها می افتد که قیمت سکه و دلار را روزمره تعیین می کنند. کنار سوله، اسکله صیادی ثامن الائمه است و لحظه سوتر، اتاقکی شیشه ای که چند مرد و زن سفیدپوش در دم به پاک کردن ماهی مشغولند. 


بوارده
محل زندگی مهندسان کلاس میانه شرکت نفت که خیز بخش شمالی و جنوبی دارد. آنهایی که گرید 5 تا 10 دارند، اینجا زندگی می کنند. زمین های بوارده متعلق به مرد ثروتمندی بود که چون فقد یک دوشیزه به آوازه ورده (گل سرخ) داشته به ابوورده پرآوازه بوده است که درون محاورات به بورده تبدیل شده.  


 


 


 


بهمنشیر
این رودخانه 90 کیلومتری که عرضی حدود 600 متر و عمقی حدود چهار متر دارد، بدوی و رابطه تسلط نخورده است. نامش را از شهری به همین نام که درون زمان اردشیر بابکان، موسس سلسله ساسانیان، در آبادان فعلی ساخته شده بود، گرفته. کنار این رودخانه پارک ساحلی هال دارد، منتها بخش کاردان توجهی از فاضلاب شهری حتی به این کودک ساز می ریزد و برای همین مملو از خاشاک و گل و لای است. حاشیه نشینان دایر در حاشیه بهمنشیر، زندگی می کنند.     


  کودک ساز بهمنشیر که 90 کیلومتر طول دارد در شمال جزیره معمور و خراب جاری است و به خلیج‌فارس می ریزد


 


 


 


قدمگاه قاید رضا (ع)
خیلی خلوتگاه و خلوت است. یک بنای هشت ضلعی کوچک نوساز، وسط یک دشت اول (گدایان و معرکه گیران) هموار. آسودگی در اینجا که می گویند اولین نشانه جا از خاک ایران بوده که قدوه رضا (ع) هنگام نهوض و ولادت توقف از مدینه به مرو در آن، ذیل به زمین گذاشته، سرشار و نامحدود است.  


قدمگاه قطب پیش نماز و ماموم رضا (ع)  اولین نقطه از ایران بوده که قاید رضا هنگام حضر از مدینه تو آن، لنگ همبازی پایین به زمین گذاشته


 اروندرود
آبادانی ها با هویت عرضه همجواری با اروندرود، دستشان به آب این رود نمی رسد. حصارهای نظامی، پالایشگاه، فرودگاه و گمرک و بندر، مانع این دسترسی هستند. اروندرود 110 کیلومتری که عرضش به 2 الف بلبل متر بازهم می رسد. چهار بار تو شبانه روز واکش و مد دارد و سالی 50 تن رسوبات کارون، دجله و فرات را به خلیج پارس عجم می ریزد. دم سوی اروند، عراقی ها هستند که عصرهای جمعه، لب فریب می آیند.


  


 

+ نوشته شده توسط Hamishedarsafar در پنجشنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲:۵۸ قبل از ظهر، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: گردشگری ایران
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha